שער לנגישות חברתית
ולהשתתפות שוויונית.להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> איכות חיים
איכות חיים          
 


 
איכות חיים
 

כולנו חשופים בשנים האחרונות למידע עשיר על החשיבות של תזונה, תוספי תזונה, פעילות גופנית והורדת מתחים במטרה לשמור ולטפח בריאות טובה ואיכות חיים טובה. 

בשנים האחרונות למדתי והתחלתי ליישם לאחר שקראתי ושמעתי יותר הרצאות בתחום שאני קוראת לו "איכות חיים" מאשר אי פעם במהלך תקופה כזו של לימודים באוניברסיטה או בעבר הרחוק יותר בבית הספר.

זה התחיל בסוף שנת 2011 בהתעניינות מוגברת שלי בתזונה ובתוספי תזונה כדי לשמור, לטפח ולפתח את בריאות הגוף והיכולות הקוגניטיביות, התעניינות שהתרחבה בקצב מטאורי לתחום שמעסיק אותי מהיבטים שונים, באופנים שונים ובמסגרות שונות למעשה כל חיי, דהיינו הקשר הבלתי נפרד בין הגוף והנפש (נפש במובן של שכל, רגש ורוח).

בתהליך הלמידה נחשפתי לאחרונה לגישות ושיטות שונות ורבות שחלקן מתמקדות בטיפוח הקשר ההדוק בין הנפש ובין בריאות הגוף ואיכות החיים וחלקן מתמקדות בשמירה על בריאות הגוף והנפש ע"י תזונה נכונה, תוספי תזונה ופעילות גופנית.

כבר בילדותי התעניינתי באחדות הגוף והנפש. בשעורי ריתמיקה בתחילת שנות העשרה שלי נהניתי במיוחד מהשיעורים בהם מעין מדיטציה היוותה את הבסיס ליצירה אישית של תנועות ריקוד. בשנות העשרה קראתי והתעניינתי בהיבטים פילוסופיים של יוגה, ככל שהיו זמינים באותן שנים. על מדפי הספרים שלי מככבים לא מעט ספרים ישנים על כוחה של התודעה והרוח האנושית, העצמה עצמית ופסיכולוגיה חיובית לצד ספרי הפסיכולוגיה המקצועיים.
מחקר הדוקטורט שלי עוסק בקשר בין הדיון הפילוסופי בבעיית הגוף והנפש ובין מחקר המוח והפסיכולוגיה.
תוך כדי המחקר והכתיבה של הדוקטורט תכננתי, רציתי, אך לא כל כך הספקתי, לכתוב במקביל ובסגנון חופשי לא אקדמי, את סיפורי הגוף והנפש האישיים שלי.
הפעילות שלי בתחום הנגישות היא במובנים רבים המשך ישיר שבו אני משלבת את ניסיון החיים האישי שלי עם תובנות מתוך מחקר הדוקטורט.
 
ההתייחסות שלי לאיכות חיים בשנים האחרונות היא מעשית מאד. אני מתמקדת בהיבטים המעשיים של שילוב אחריות אישית על הטיפוח והטיפול הנכון בגוף ובנפש כאחדות אחת (במובן של התאמה אישית לכל אחת ואחד) בתוך נגישות אוניברסאלית של הסביבה הפיזית והחברתית.

במדור איכות חיים אנסה לשתף אתכם, מההיבט האישי, בידע במחשבות ובחוויות שאני נחשפת אליהם תוך כדי תהליך הלמידה האינסופי הזה.

המטרה שלי היא, בשלב זה, לעורר את המודעות לכך שאנחנו לא רק יכולים אלא גם כדאי וחשוב לנו (לכל אחד ואחת) לקחת אחריות אישית על בריאותנו בכל המובנים ולחיות את חיינו כך שנרגיש טוב עם עצמנו בגוף ובנפש, לדעת שיש לחיינו משמעות וליישם בהתאם את היכולות האישיות שלנו, תמיד, בכל מצב ובכל גיל.

כמו בכל התחומים הקשורים לבריאות הגוף והנפש ולשיפור איכות החיים, חשוב שכל אדם יבדוק ויבחר את התזונה, תוספי התזונה והפעילות הפיזית כמו גם את השיטות המתאימות ביותר עבורו או עבורה להורדת מתחים.
ההתאמה אינדיבידואלית, והמבחר גדול ועשיר.

השיטה ממנה אני מתלהבת במיוחד נקראת TAPPING או EFT-Emotional Freedom Technique (טכניקת החירות הרגשית). זוהי שיטה שמאפשרת להפחית ולשחרר מתחים בזמן קצר יחסית (קצר יותר ממדיטציה).
השיטה משלבת תיפוף קל על מרדיאנים באזור הפנים והגוף תוך כדי אמירות (דיבור) על כאב או נושאים שמטרידים אותנו. כאשר אנו משתחררים מהמטען הפיזי או הרגשי של הנושאים האלה לא רק שנרגיש טוב יותר עם עצמנו ועם חיינו, אלא גם ניפתח לאפשרויות חדשות וליכולות שיש בנו ושקיימות עבורנו אך אנחנו חוסמים את עצמנו באופן לא מודע מפניהן.
החלק המילולי בתהליך הזה מהווה, לדעתי, כעין תמצית או ריכוז של מגוון רחב של גישות טיפול פסיכולוגיות.
להערכתי, הניסוח במילים והדיבור יוצרים תהליך שיש לו השפעה משמעותית מאד על התודעה והרגש שלנו.
הטכניקה פשוטה מאד, נראית קצת מצחיק (בגלל תנועות התיפוף), קל ללמוד אותה, היא אינה דורשת מאמץ או השקעה של הרבה זמן בכל פעם והיא גם "סלחנית" מאד במובן זה שהיא משפיעה גם אם לא מדייקים או טועים.

בהמשך בכוונתי לשתף יותר בקסם ובתועלת האדירה לשיפור איכות החיים שאני מגלה כל יום מחדש בשיטה הזו.

בינתיים, כדי שלא להחמיץ את ההזדמנות: ב-22 לפברואר 2016 יתקיים הכנס השנתי האינטרנטי הבינלאומי (באנגלית) השמיני בנושא TAPPING.
המשתתפים בכנס יוכלו להאזין בחינם לכל אחת מההרצאות/הראיונות במשך 24 שעות. עבורי זו תהיה השנה הרביעית שבה אשתתף בכנס לאחר שנהניתי מכל רגע בשלושת הכנסים הקודמים בהם השתתפתי.

למידע על השיטה ולהרשמה (חינם) לכנס הבינלאומי היכנסו לאתר

 כדאי להתנסות באופן חווייתי ב-Tapping גם דרך סרטוני וידאו חביבים ב-Youtube כמו לדוגמה בעמוד האינטרנט  https://www.youtube.com/user/eftwizard

 
 
 
 
 


 
 
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים